1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

ΕΚΔΡΟΜΕΣ

• ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Υπό την ηγεσία των γαλλικών Secours Populaire, 24 παιδιά από διάφορες χώρες, Ελλάδα, Πορτογαλία και από διάφορες πόλεις της Γαλλίας – 4 Έλληνες μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου- καλλιεργούν την αλληλεγγύη μεταξύ των πολιτών του κόσμου στο Saint-Quentin-en-Yvelines.

Ο Τάσος, η Αγγελική, ο Παναγιώτης και ο Σπύρος είναι οι μαθητές που αντιπροσωπεύουν την Ελλάδα στο Saint-Quentin-en-Yvelines την α΄εβδομάδα της παραμονής τους.

Δείτε το βίντεο  της Ι   ‘HUMAΝΙΤΕ:

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΑΡΙΑΔΝΗΣ-ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Την Τετάρτη 2 Μαΐου επισκεφτήκαμε τον χώρο του Δημόκριτου για να παρακολουθήσουμε μια οπτικοακουστική παράσταση με θέμα “ το ταξίδι της Αριάδνης” .Ήταν μια ψηφιακή 3D αναπαράσταση εμπνευσμένη από τον μύθο της Κνωσού. Οι μαθητές της Γ΄ ,της Δ΄, της Ε΄ και της Στ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια ξεχωριστή εμπειρία. Ευχαριστούμε θερμά το Ινστιτούτο Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΕΦΕ, Δημόκριτος.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ VAN GOGH ALIVE

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄  τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν την έκθεση  Van Gogh A στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Παρακολούθησαν μία εκπαιδευτική αλλά και διασκεδαστική έκθεση – παράσταση. Μία δημιουργική επικοινωνία ανάμεσα στη σύγχρονη τεχνολογία και τα νέα πολυμέσα με τον δημιουργό. Ένα φαντασμαγορικό πολυθέαμα! Το μεγαλύτερο καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς !

H  έκθεση παρουσιάζει το συνολικό έργο του Van Gogh, αφηγείται ταυτόχρονα την δική του ιστορία, διεισδύει στα συναισθήματα και τις σκέψεις του και περιγράφει το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλούργησε. Οι γιγαντιαίες οθόνες που γεμίζουν το χώρο ζωντανεύουν τα αριστουργήματα του Βίνσεντ Βαν Γκογκ, αναδεικνύοντας τις αποχρώσεις και τις λεπτομέρειες, αποκαλύπτοντας την  έμπνευση και την τεχνοτροπία τους. Οι μαθητές μας μαγεμένοι, όπως όλοι όσοι την επισκέπτονται.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα πραγματοποιηθηκε απο το σχολείο μας την Τρίτη 3/10 με επίσκεψη όλου του σχολείου σε αθλητικό κέντρο.

• ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ

Στις 23/10/2014, ημέρα Πέμπτη, οι μαθητές της Πέμπτης και Έκτης τάξης επισκέφτηκαν το χώρο του Ευγενίδειου Ιδρύματος στην περιοχή του Φαλήρου, όπου παρακολούθησαν την ψηφιακή ταινία «Το μυστήριο της ζωής». Επίσης παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα, για τη δημιουργία και την ιστορία του Αιγαίου πελάγους.

• ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ

Τη Δευτέρα 10 Νοεμβρίου, οι μαθητές της τρίτης τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το μουσείο Παλαιοντολογίας στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Τα παιδιά με βιωματικό τρόπο έμαθαν πως γίνεται η ανασκαφή, έκαναν τις δικές τους «ανακαλύψεις», έμαθαν για τις ανακαλύψεις τους! Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην αίθουσα με τα ενδιαφέροντα εκθέματα. Είδαν απολιθώματα, οστά από ζώα που έχουν εδώ και εκατομμύρια χρόνια εξαφανιστεί. Τέλος τα παιδιά εξέφρασαν τις απορίες τους και ευχαρίστησαν τους ξεναγούς τους.

• ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Την Πέμπτη 27/11/2014 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή της Πέμπτης τάξης στο Ναυτικό Μουσείο Ελλάδος στον Πειραιά. Τα παιδιά παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι δρόμοι της θάλασσας, από τα πανιά στον ατμό».

• ΘΕΑΤΡΟ ΚΙΒΩΤΟΣ, ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ

Την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου, όλοι οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Παραμύθι χωρίς όνομα» της Πηνελόπης Δέλτα. Ένα έργο γραμμένο το 1908, με σύγχρονα όμως μηνύματα, που το κάνει πιο επίκαιρο από ποτέ. Η ωραία σκηνοθεσία της Κάρμεν Ρουγγέρη και η ζωηρή μουσική, έκαναν την παράσταση ενδιαφέρουσα, με αποτέλεσμα τα παιδιά να παρακολουθούν και να συμμετέχουν ενεργά. Στο τέλος χειροκρότησαν με ενθουσιασμό και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

• ΘΕΑΤΡΟ ΒΕΑΚΗ, ΤΟ ΧΑΜΑΛΑΚΙ

Την Τρίτη 3 Μαρτίου όλοι οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Το χαμαλάκι» στο θέατρο Βεάκη. Ένα έργο γεμάτο παραδοσιακή μουσική από τη Σμύρνη και όμορφα μηνύματα. «Η δράση φέρνει αντίδραση, μόνο η αγάπη μετράει», «οι άνθρωποι είναι όλοι ίσοι ανεξάρτητα από τη δουλειά που κάνουν ή την εμφάνιση που έχουν…» και άλλα πολλά . Τα παιδιά στο τέλος, ανέβηκαν στη σκηνή και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς μαζί με τους ηθοποιούς, κάτι που τα χαροποίησε ιδιαίτερα.

• ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Την Τετάρτη 22/4/2015 η Τρίτη τάξη επισκέφθηκε το Εθνικό αρχαιολογικό Μουσείο. Οι μαθητές θαύμασαν ανεκτίμητα έργα που είδη τους ήταν γνωστά και απο το βιβλίο της ιστορίας τους. Ηταν ένα πραγματικό ταξίδι στο χρόνο. Στο Μινωϊκό, Μυκηναϊκό και Κυκλαδικό πολιτισμό μας καθώς και στη μυθολογία μας.

Αναστασία Λαμπροπούλου ΠΕ19

Copyright © 2014.