1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

• ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

Την Τετάρτη 28/3/2018 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η πασχαλινή γιορτή του σχολείου μας που διοργανώθηκε από το Σύλλογο γονέων. Τα παιδιά δημιούργησαν πασχαλινές κατασκευές, παράλληλα γινόταν bazzar για καλό σκοπό και πολλά άλλα όμορφα!!!!

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ

Το απόγευμα της  Δευτέρας 12 Φεβρουαρίου, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τη Δ/ντρια και με   εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, διοργάνωσαν ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ.

Οι γονείς στήριξαν τη γιορτή με διάφορα εδέσματα και αναψυκτικά. Η ανταπόκριση όλων ήταν μεγάλη!

Ο χορός , το τραγούδι και οι μασκαράδες έδωσαν άλλη πνοή στο σχολείο!

Τα παιδιά χάρηκαν και ξεφάντωσαν!

Σας ευχαριστούμε όλους για την ανταπόκριση !

Και του χρόνου με υγεία!

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Όπως κάθε χρόνο τιμήσαμε την επέτειο του ΟΧΙ. Οι μαθητές μαζί με τους δασκάλους τους μίλησαν για τα γεγονότα εκείνων των ημερών, διάβασαν  κείμενα από τα βιβλία τους , τραγούδησαν τραγούδια της εποχής, είπαν ποιήματα ,ζωγράφισαν .

Ευχόμαστε

η ειρήνη για την οποία τόσοι θυσιάστηκαν να είναι παντοτινή !

• ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016 - 2017

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΕΤΟΥΣ

Την Τετάρτη 14/6/2017 το απόγευμα, έγινε η γιορτή λήξης για το σχολικό έτος 2016-17, στην αυλή του σχολείου μας, όπου παρουσιάστηκαν χοροί, τραγούδια και αθλητικά παιχνίδια, από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Στο τέλος έγινε και η απονομή των αναμνηστικών στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, που αποχαιρέτησαν το Δημοτικό τους Σχολείο.

• ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16
  • 28 Οκτώβρη

Στις 27/10/2015, γιορτάστηκε στο σχολείο μας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Συγχαρητήρια σε όλους για την όμορφη και συγκινητική γιορτή που μας χάρισαν.

• 17 Νοέμβρη

Το πρωί της 17ης Νοεμβρίου 2015, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας διοργάνωσε και μας παρουσίασε ένα πρόγραμμα αφιερωμένο σε όλους εκείνους τους αγωνιστές του Πολυτεχνείου του 1973, που έδωσαν και τη ζωή τους για τα ιδανικά της ελευθερίας και της Δημοκρατίας στη χώρα μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά της Πέμπτης τάξης και τις εκπαιδευτικούς, για την ωραία γιορτή που μας χάρισαν και τις αναμνήσεις που μας πρόσφεραν.

• Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Στις 23/12/2015, η Β΄ τάξη του σχολείου μας, μας παρουσίασε στην αίθουσα εκδηλώσεων, την γιορτή για   τα Χριστούγεννα  και  το νέο έτος.  Μας θύμισαν την αγάπη που πρέπει να μας αγκαλιάζει για τις γιορτές και τις προσδοκίες που μας πλημμυρίζουν για τη νέα χρονιά. Τους ευχαριστούμε.

25η Μαρτίου

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016, έγινε η καθιερωμένη γιορτή αφιέρωμα στη μνήμη και τους αγώνες των ηρώων της επανάστασης του 1821, από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας.

Παρουσιάστηκαν θεατρκά δρώμενα, τραγούδια και ποιήματα, αφιερωμένα στους αγωνιστές, άνδρες και γυναίκες,  της ηρωικής εποχής της περιόδου της επανάστασης 1821-1830.

Γιορτή λήξης του Σχολικού έτους

Την Τρίτη, 14/6/16, έγινε, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, η γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους, με αθλητικές δραστηριότητες και μουσικοχορευτικό αφιέρωμα με τραγούδια του συνθέτη Μάνου Λοΐζου.Παρουσιάστηκαν επίσης και παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές του χορευτικού του Συλλόγου Γονέων.Τέλος έγινε η απονομή των αναμνηστικών στους μαθητές και της μαθήτριες της Έκτης, που σε λίγο θα πάνε στο Γυμνάσιο.

• ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-15
  • 28 Οκτώβρη

Στις 27/10/2014, γιορτάστηκε στο σχολείο μας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου του 1940.Η γιορτή διοργανώθηκε από τις δασκαλες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας και παρουσιάστηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Τετάρτης Τάξης. Ήταν αφιερωμένη σε όλους τους ήρωες που έδωσαν την ζωή τους για την ελευθερία της πατρίδας μας.

• 17 Νοέμβρη

Το πρωί της 17ης Νοεμβρίου 2014, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας διοργάνωσε και μας παρουσίασε ένα πρόγραμμα αφιερωμένο σε όλους εκείνους τους αγωνιστές του Πολυτεχνείου του 1973, που έδωσαν και τη ζωή τους για τα ιδανικά της ελευθερίας και της Δημοκρατίας στη χώρα μας.

• Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Στις 23/12/2014, η Β΄ τάξη του σχολείου μας, μας παρουσίασε στην αίθουσα εκδηλώσεων, την γιορτή για   τα Χριστούγεννα  και  το νέο έτος.  Μας θύμισαν την αγάπη που πρέπει να μας αγκαλιάζει για τις γιορτές και τις προσδοκίες που μας πλημμυρίζουν για τη νέα χρονιά. Τους ευχαριστούμε.

25η Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου 2015, το πρωί, στο σχολείο μας γιορτάστηκε η επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, μας παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα, απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν τραγούδια, μας διηγήθηκαν ιστορίες για ήρωες του 1821 που πολέμησαν για την αξιοπρέπεια και την ελευθερία τους.Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές
.

Γιορτή λήξης του έτους

Την Παρασκευή, 12/6/15, έγινε, στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, η γιορτή για τη λήξη του σχολικού έτους, με μουσικοχορευτικό αφιέρωμα στα τραγούδια του συνθέτη Σταύρου Ξαρχάκου.

Αναστασία Λαμπροπούλου ΠΕ19

Copyright © 2014.