1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ

Πρόγραμμα αγωγής υγείας

«Πυραμίδα σωστής διατροφής»

11328084_10205295014472897_1433939307_o.jpg

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας οι μαθητές της Β2’ τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα «Πυραμίδα σωστής διατροφής». Στόχος του προγράμματος ήταν ο  προσανατολισμός των μαθητών στην εκμάθηση σωστής διατροφικής συμπεριφοράς από μικρή ηλικία. Για την υλοποίηση του στόχου αυτού οι  μαθητές ενημερώθηκαν από σχετικό υλικό και από την ομιλία του γιατρού του Δήμου Ιλίου κυρίου Μαντί με θέμα «υγιεινή διατροφή, παχυσαρκία». Ακόμη διαβάσαμε πολλά σχετικά λογοτεχνικά βιβλία και τα δραματοποιήσαμε. Οργανώσαμε το δεκατιανό μας στην αίθουσα του σχολείου, παίξαμε ντοματοδρομίες και νεροδρομίες.

Τα ερωτήματα και οι απορίες ήταν πολλές. Όπως:

*    Τι πρέπει να τρώω, και πόσες φορές την ημέρα;

*    Τι είναι το πρωινό, το δεκατιανό, το μεσημεριανό, το απογευματινό ή το βραδινό και ποιες τροφές πρέπει να επιλέγω κάθε φορά;

*    Γιατί πρέπει να πίνω νερό και σε ποιές τροφές υπάρχει αυτό;

*    Τι μου δίνουν οι τροφές;

*    Τι πρέπει να επιλέγω για τη διατροφή μου και τι να αποφεύγω;

*    Ποιες είναι οι συνέπειες της κακής διατροφής;

Όλα αυτά τα ερωτήματα και πολλά άλλα απαντήθηκαν με βιωματικό τρόπο, παιχνίδι ρόλων, δραματοποίηση και άλλες δράσεις.

img074.jpgimg074.jpg

*    Δημιουργία αφισών

*    Γνωριμία με τις τροφές και τα συστατικά τους

*    Ο δεκάλογος της σωστής διατροφής

*    Αντικατάσταση των βλαβερών τροφών με ωφέλιμες

Έτσι απλά εμείς οι μικροί μαθητές της Β₂’ τάξης μέσα από την ενασχόλησή μας με το πρόγραμμα «Πυραμίδα σωστής διατροφής» αποκτήσαμε σωστές διατροφικές συνήθεις.

Σας χαρίζουμε λίγη από την εμπειρία μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αναστασία Λαμπροπούλου ΠΕ19

Copyright © 2014.